Kadıköy Psikolog
Kadıköy Psikolog

Psikolojik danışman ve ruh sağlığı uzmanı ile ilgili arayış içerisine girdiğinizde Kadıköy psikolog seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Psikolog hizmeti alırken ruh sağlığı uzmanının alanında iyi bir eğitim almış olması gereken birisi olması gereklidir. Elbette çok daha üst eğitim almış olan psikologlar sizin için daha avantajlı olabilir. Bu nedenle psikoloğun üniversite eğitiminin kaç yıl olduğuna ve mesleğini ne kadar süredir icra ettiğini bakılması gerekir.

Her psikoloğun ya da psikolojik danışmanın becerisi aynı değildir. Ancak bazı danışmanlar kısa sürede başarılı çalışmalar yapabiliyor. Yine de bu işin uluslararası kabul edilen bir süresi vardır. Konu ruh sağlığı ve psikoloji olduğunda bu süre minimum 3 yıl tecrübe istiyor. 

Üniversite Eğitiminin Yanında Alınmış Olan Diğer Eğitimler

Psikolojik destekte ilk olarak tavsiye edilen bilişsel davranışçı terapisidir. Bu rasyonel duygu davranışçı terapi yani diğer adı ile akılcı duygucu davranışçı terapidir. Bu genel anlamda bilişsel davranışçı terapidir. Farklı terapi yaklaşımları da mevcuttur. Mesela; psikanaliz varoluşçu terapi danışan merkezli terapidir.

Psiko terapi çeşitlerindeki en önemli özellik bu terapilerin eğitimlerinin ülkemiz sınırları içerisinde kurumsal olarak veren var mı? Kadıköy psikolog seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Ya da uluslararası belgelendirme yapan psikolojik danışman var mı? Bu soruların cevabı ülkemiz şartlarında oldukça sınırlı. Ülkemiz şartlarında bu eğitimler sınırlı olduğu olduğundan psikolog arayışınızda en az 100 saat uygulamalı olarak temel eğitim almış kişiler seçmelisiniz. 

Psikolog İle Ön Görüşme

Seçecek olduğunuz psikolog ile bir ön görüşme gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır. Ön görüşmede psikoloğun size hangi tür terapileri uygulayacağını ve hangi bilimsel yöntemleri kullanacağını sormanız fikir edinmeniz açısından faydalı olur. Ayrıca bu sorular psikoloğun mesleki yetkinliğini de ortaya çıkarır. Ayrıca telefonla görüşme sırasında psikologtan almış olduğunuz enerjiyi de test edebilirsiniz. Güzel bir enerji aldığınızı hissedersiniz terapi almayı düşünebilirsiniz.

Seçeceğiniz psikoloğu internette araştırmanız da sizin için faydalı olur. Psikoloğun yazmış olduğu yazıları okuyun ya da eğer varsa video konuşmalarını dinleyin. Videoları izlemeniz psikoloğun genel tavrını etmesini açısından bize fayda sağlar. İyi bir enerji aldığınızı hissetmiş olduğunuz psikologtan psikolojik destek alabilirsiniz. Psikolojik destek alacak olduğunuz danışmanın sizi iyi hissettirmesi tedaviniz açısından son derece önemlidir. Bu nedenle Kadıköy psikolog seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna seçmiş olduğunuz danışmanın eğitimi kadar enerjisi de çok önemli diyebiliriz. Eğitimli ve iyi enerji bir danışanla tedaviniz çok daha başarılı geçecek ve daha iyi sonuç alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir