Online Terapi Nedir ?

Online terapi, internet teknolojileri kullanılarak bireysel veya grup terapilerinin gerçekleştirildiği bir uzaktan psikolojik destek/terapi uygulamasıdır. Profesyonel ruh sağlığı hizmetinin internet üzerinden sunulduğu bir yaklaşımdır. E-terapi olarak da adlandırılmaktadır. Hastaneye/Kliniğe gelme durumu bulunmayıp, psikoloğu ile görüşme imkanı olmayan danışanlarla çevrimiçi olarak yapılır.

Ulaşım sorunları, yoğun iş temposundan dolayı veya yaşadığı ani değişimler karşısında acil olarak bir uzmanla görüşmek isteyip yaşadığı yerde psikolog bulamayan ve farklı nedenlerden dolayı yüz yüze terapiyi tercih etmeyenler için, ayrıca yurtdışında yaşayıp dil sorunu nedeniyle terapiye katılamayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemdir. Kronik hastalık ya da fiziksel engellilik gibi durumlarda kişi evden çıkmayacak durumda ise ya da evden çıkmayı tercih etmiyorsa online terapiyi tercih edilebilmektedir.

Mekansal farklılık dışında yüz yüze terapi ile yöntemsel açıdan bir farklılık göstermemektedir. Zaman ve mekan kısıtlamasının olmaması danışanlar için online terapiyi daha çok tercih edilir hale getirmektedir.

Online olarak bireysel veya grup psikoterapisi alınabilir. Ayrıca çift terapisi ya da aile terapisi de online olarak yürütülebilir.

Online terapiler yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir.