Uzman Psikolog
İstanbul Uzman Psikolog

Ruh sağlığı alanı suistimale oldukça açık bir alandır. Bu alanda kendini psikolog olarak tanıtan ancak eğitimsiz olan birçok kişi bulunuyor. Bütün bu karmaşanın içinde kendinize en yakın olan psikoloğu bulmak için birtakım araştırmalar yapmanızda fayda vardır. Psikolojik tedaviye ihtiyaç duymak insanlar açısından oldukça normal bir durumdur. Her insan hayatında en az bir kez psikolojik tedaviye ihtiyaç duymuştur. Bu nedenle İstanbul uzman psikolog desteklerinde profesyonel bir danışmandan destek almak bu sürece çok daha kolay atlatmayı sağlar.

Günümüzde sadece sertifika ile psikolojik danışmanlık veren kişiler vardır. Bu insanlar yeterli mesleki bilgiye sahip olmayıp Aynı zamanda danışanı da maddi açıdan sömüren insanlardır. Bu nedenle terapiye ihtiyaç duyduğunuzda seçecek olduğunuz psikoloğu çok iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Hem maddi açıdan hem de tedavinin daha iyi sonuçlanması açısından eğitimli bir psikolog seçmek son derece önemlidir.

En İyi Psikolog Seçimi

Terapi desteği almayı düşündüğünüz psikoloğun mutlaka İstanbul uzman psikolog  olması gerekir. Psikoloğun hangi üniversiteden ve hangi bölümden mezun olduğuna bakın. Unvanının ne olduğunu öğrenin. Psikoloğun daha önceden almış olduğu terapi eğitimleri olup olmadığını araştırın. Sadece psikiyatri bölümünü bitirmiş bir kişinin terapi koltuğuna oturması yeterli değildir.

Psikoloğun uzmanlık alanlarını araştırmanız gereklidir. Ayrıca sizin ihtiyacınız olan alanda uzmanlığı var mı? Bunu araştırın. Seçecek olduğunuz danışmanın ekonomik durumunuza uygunluğunu kontrol etmeniz gereklidir. Çünkü terapi uzun bir süreçtir ve devamında ekonomik şartları da unutmamak gereklidir. Psikoloğunuz ile mutlaka telefonda bir ön görüşme yapın. Aranızdaki iletişimin nasıl olduğunu ve size nasıl hissettirdiğini test edin. 

Terapi Süreci

Terapi sürecinin başlarında İstanbul uzman psikolog  ile konuşmuş olduğunuz kurallara uyup uymadığını dikkat edin. Terapinin süresi seans ücretleri iptal ve değişiklik durumlarını dikkat etmenizde yarar var. Psikolog ile aranızda bir güven bağı oluşup oluşmadığını hissetmeniz önemli. Ayrıca terapistinizin seans sırasında dikkatinin sizde olması terapinin kalitesi açısından önemlidir. Terapistin sizi yönlendirmesi uygun değildir. Çünkü terapi bir tür yönlendirme alanı değil. Psikoloğunuz seans sırasında sizi soruları ile düşündürmemelidir.

Psikoloğunuzun önerileri, sizin kendi kararınızı vermenizi engelleyecek şekilde olmamalıdır. Psikoterapi uygun şartlarda ve doğru kişilerle belli bir şekilde ilerlediği zaman işe yarar ve işlevselliğini sürdürür. Bir psikolog ile görüşmeden önce ve de görüşmeye başladıktan sonra bu kurallara dikkat etmekte fayda vardır. Eğer yanlış bir terapi süreci uygulanırsa kendinize yabancı ulaşırsınız ve güvende hissetmezsiniz. Bu nedenle psikolog seçmeden önce iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir